Търси

Расте глобалното движение срещу вредите от изкуствения интелект ( ИЗТЕГЛЕТЕ файлове: Създадено с душа, без AI)

Още по темата ...
пробуждане

Учителят не обучава, а пробужда. Коя е мярката за настъпилото пробуждане?

Виж повече
Чрез сърцето и душата

Чрез сърцето и душата ние сме вътре в нещата, а с интелекта сме отвън. Защо Портал12 не работи с изкуствен интелект?

Виж повече
Ариман обсебва най-лесно чрез слухови възприятия

Рудолф Щайнер: Ариман обсебва най-лесно чрез слухови възприятия

Виж повече
22.10.2024 г.
5144
Добавена от: Борислав Борисов
Подкрепям Портал 12! Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции! Виж повече
Изкуственият интелект (ИИ / AI) е навлязъл вече в нашето ежедневие и редица сфери на медиите, индустрията и творческите области, като променя начина, по който се създават, обработват и разпространяват продукти и услуги, често на цената на човешката креативност и уникалност. В цялата човешка история изкуството винаги е било израз на човешката душа, вдъхновение и уникалност, докато използването на ИИ, управляван от математически алгоритми, представлява значително изкривяване на същността на творческия процес.

Проблемът не е в технологиите сами по себе си, тъй като ИИ може да бъде полезен например при оперативни дейности с машини в индустрията, но когато говорим за изкуство и творчество, употребата на изкуствен интелект е меко казано унизителна. 

Когато ИИ създава музика, картини или "литература", това са продукти на студената логика, а не на творчески импулс и проявено съзнание. Алгоритмите, управляващи ИИ, не разбират смисъла или контекста на произведението, те само имитират шаблони, базирани на данни от минали (чужди) творби, като в повечето случаи изглеждат технически правилно, но им липсва Същността. Как може едно произведение, създадено от машина, да притежава дълбочината на личното преживяване или да изрази уникалността на човешкото вдъхновение?

Музиката, създадена от изкуствен интелект, разработен от компании като OpenAI, Google и Sony, е механична симулация на творчество, базирана на алгоритми като deep learning и генеративни невронни мрежи (GANs), написани с помощта на езици като Python, TensorFlow и JavaScript. Вместо истинско вдъхновение, тези системи използват огромни набори от данни, за да генерират статистически предсказуеми мелодии и хармонии, лишени от автентичност и емоция. Code-базираната композиция се свежда до математически модели, като LSTM (Long Short-Term Memory) и RNN (Recurrent Neural Networks), които рециклират и адаптират съществуващи музикални стилове, без нищо оригинално. Такива AI системи оперират с техники като sequence-to-sequence learning, генериращи произведения с хладната прецизност на алгоритмична синтеза, които остават без душа и емоционална дълбочина.

Истинското изкуство се ражда от вътрешни душевни процеси, конфликти, от радост и болка, от въпроси и търсене на отговори – нещо, което алгоритмите не могат да симулират. Творците се сблъскват с уникални предизвикателства, импулси на вдъхновение, или етапи на отачаяние, в процеса на създаване, които не са предвидими и не могат да бъдат кодирани в няколко реда програмен код. ИИ може да анализира предишни творби и да имитира стилове, но това никога не е създаване на нещо ново и автентично.

Разпространението на ИИ в творческите среди също така ерозира индивидуалността. Докато човешкият творец влага своя уникален стил и глас в своите произведения, ИИ генерира хомогенни продукти, лишени от характер и дълбочина. Въпреки че може да имитира различни стилове, липсва човешката интуиция и способността да се преосмислят границите на жанровете. В резултат на това, изкуството започва да се превръща в масов продукт – безличен, неоригинален и без емоционална, а още повече духовна стойност.

През последните месеци се наблюдава значително увеличение на инициативите и кампаниите срещу безконтролното разпространение на изкуствения интелект (ИИ), особено по отношение на неговото влияние върху човешките права и творческите индустрии.



Algorithmic Justice League е една от най-видните организации, която разкрива пристрастията и вредите в алгоритмите на ИИ, като настоява за по-справедливи и отговорни технологии. Тя се бори срещу дискриминационните практики на ИИ и нарушенията на правата на човека, предизвикани от автоматизираните системи.

В Европа, Amnesty International и European Digital Rights Network (EDRi) също играят ключова роля в критиката към ИИ. Те активно се противопоставят на слабостите в предложените европейски регулации, които според тях не успяват да защитят напълно човешките права и позволяват на компании да печелят от злоупотребите с технологии за наблюдение и контрол.

В България няма широко известна гражданска организация, насочена срещу разпространението на ИИ, но все пак, подобни инициативи биха могли да намерят поле за изява в контекста на глобалните усилия за етично управление на ИИ.

ПОРТАЛ 12 вече се разграничи категорично от употребата на изкуствен интелект за писане на статии, книги, генериране на снимки и т.н., като разработихме няколко дизайна на стикери и лога, които можете да изтеглите свободно и да добавяте във ваши сайтове, книги, продукти или услуги:

ФАЙЛОВЕ В ГОЛЯМ РАЗМЕР, можете да изтеглите като скролнете по-долу:




 

изтеглете файла:

Без изкуствен интелект - ВЕРТИКАЛЕН банер 1.24 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА
Без изкуствен интелект - ВЕРТИКАЛЕН 1.3 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА
Без изкуствен интелект - КРЪГ 1.19 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА
Без изкуствен интелект - ПРОЗРАЧЕН 1.18 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА
Без изкуствен интелект - ХОРИЗОНТАЛЕН 1.39 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА
Без изкуствен интелект - ХОРИЗОНТАЛЕН 1.42 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА
Без изкуствен интелект - ХОРИЗОНТАЛЕН банер 1.45 MB (png) ИЗТЕГЛИ ФАЙЛА

Борислав Борисов
Борислав Борисов
Борислав Борисов е автор на текстови материали, видео репортажи и интервюта в Портал12. Работи в сферата на медиите от 2004-а година. Създател на едни от първите големи новинарски онлайн платформи в България, сега собственост на водещи медийни групи.

Роден в Търговище, завършил престижната Езикова гимназия в Ловеч, учил Аграрна икономика в Свищов, работил в редица страни на запад и у нас, главно в сферата на агробизнеса, медиите и сигурността ( анализатор в B2 Security - продоволствена сигурност, противодействие трафика на хора, регионално развитие и политики на Балканите, антитероризъм), основател на Асоциация на българските села.

Борислав Борисов е последовател на духовните и езотерични учения от 19-и век, като сред любимите му автори са Морис Метерлинк, Рудолф Щайнер, Райнер Мария Рилке и др.  Отдаден на изучаването и въвеждането в потънкостите в Учението на Учителя Беинса Дуно (Петър Дънов), както и на школите на Брат Михаил - Омраам (Михаил Иванов) и Елеазар Хараш.

Изследовател на алтернативните методи в психологията, парапсихологията и квантовата медицина.  За контакти: borislav@portal12.bg 

Спомоществуватели на Портал 12: