Търси

Времето на пластмасата при играчките за деца приключва

26.01.2016 г.
1381
2
Подкрепям Портал 12! Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции! Виж повече
LEGO има големи планове за бъдещето – ще спре да използва пластмаса и ще направи продуктите си по-екологични в рамките на следващите 15 години. LEGO Груп разкри, че планира да направи компанията по-екологична през идните години. LEGO иска да спре да използва пластмаса и да намери устойчиви алтернативи на материалите, които използва в момента.
През лятото на 2015 г. Лего обяви, че ще инвестира 1 милиард долара за „проучвания, развитие и прилагане на нови, устойчиви, сурови материали в производството на Лего елементи, както и за опаковане на играчките.“

Очакванията на компанията са да наеме повече от 100 нови служители в близко бъдеще,  които успешно да осъществят екологичната трансформация до 2030 година. През миналата година започна процес по основаването на LEGO Център за устойчиви материали и се очаква този процес да бъде завършен през 2016 г. Центърът ще развива партньорства с експерти от цял свят. „Вече предприехме важни стъпки към понижаване на въглеродния отпечатък и към оказване на положително въздействие върху планетата, като намалихме размера на опаковките. Въведохме  опаковане по FSC сертификат* и инвестирахме в офшорна вятърна ферма. Сега се фокусираме върху материалите“, заявява Виг Кнудсторп – президент и главен изпълнителен директор на Лего.

От 1963 г. LEGO използва силната пластмаса акрилонитрил-бутадиен-стирен за направата на широко известния конструктор за игра . Еко-трансформацията няма да е евтина, тъй като компанията използва повече от 6 000 тона пластмаса годишно.
Няма конкретни изявления от страна на компанията кои точно материали ще спре да използва или с какво ще замести АБС-пластмасата, но със сигурност в близките 15 години ерата на пласмасовите играчки предстои да бъде премината и постепенно потребители и производители да се ориентират към еко играчките, които със сигурност не са по-лоши от пласмасовите им събратя.

LEGO спира да използва пластмаса при производство на играчки



Екипът на Портал12 ви предлага някои идеи за екологични играчки, които да направите с вашите деца. Вместо да харчите пари за пластмасови кукли и играчки, можете да ушиете играчки от стари дрехи и чорапи. Изисква се само малко въображение и време. Докато изработвате куклите, нека детето ви е до вас и да дава идеи как да изглеждат играчките – момиченце, момченце, животно, извънземно, чудовище, цвете и т.н.

За еко-конструктор от по-големи части може да използвате кутии с различни размери, които са ви останали от храни, козметика, препарати за почистване. Оцветете ги, боядисайте ги или ги облепете с шарена хартия от стари вестници и списания. Това е забавна активност за цялото семейство. Още една семейна активност е изработката на бижута, броеници или просто нанизи от макарони и звездички. Макаронените изделия лесно се оцветяват с боички. Може да добавите копчета и синци. Това действа успокояващо и разтоварващо на мама и татко, а детето развива фината моторика.

Как може да си направите домашен пластилин в къщи?
Рецепта:
1 чаша брашно,
1/4 чаша сол,
2 пакета лимонтозу (лимонена киселина)
1 лъжица олио,
1 чаша вода
Естествен оцветител

Всички съставки се смесват и се слагат на слаб огън. Бърка се, докато се сгъсти. След това се поръсва с още малко брашно, за да може да се отдели от съда и с ръце да се доомеси. Добавя се по малко брашно, докато престане да лепне и стане като истински пластилин (но малко по-мек). Съхранява се в кутия или найлонов плик, за да не изсъхва. За оцветяване може да се ползва куркума, чай от шипки, червен пипер, коприва на прах, червено цвекло, кафе, какао, отвара от червено зеле ( сварено със сода за хляб), боровинки, къпини, черници. Като цяло може да се експериментира с всякакви растителни продукти и подправки с наситен цвят. Може също да се ползват безвредни куинарни бои или бои за яйца. Оставете една част от пластилина неоцветена.

Свързани публикации

образование - свободно развитие на децата
18.12.2015 г.
2123

Втора национална среща за свободно развитие на образованието ще се проведе през Февруари (ВИДЕО)

Гаяне Минасян фокусира вниманието върху проблемите в българската обраователна система,  един от които е липсата на достатъчно информация за различните подходи в образованието на децата и за различно разбиране на образованието
Виж повече
Див Рошков
12.12.2015 г.
2604

Сдружение „Див Рошков“ търси връзката на децата с природата

Целта ни е да запалим децата да прекарват повече време сред природата, да я наблюдават, да я разбират, да пипат повече жив материал, да проследят един жизнен цикъл и изобщо ботаниката в една нова светлина, споделя Магдалина Чавдарова.
Виж повече
алтернативно образование - Училище без стени
15.01.2016 г.
6226
16

Образование сред природата по модела Училище без стени, набира все повече популярност

Разпространението на училищата на открито може би е подпомогнато от нарастващото негативно отношение на родители и учители към стандартните тестове, и към това, че децата прекарват твърде много време с модерните смарт-устройства
Виж повече
Сред природата децата и младежите учат по-добре
22.01.2016 г.
8429
2

Училище сред природата работи успешно в родопското село Гудевица

Много родители и учители осъзнават вече, че остарелите методи на преподаване не са ефективни, не ангажират децата, не ги грабват. Децата имат нужда от нов подход, споделя Теодор Василев - един от създателите на Училище сред природата в родопското село Гудевица
Виж повече
Коментари 2
  • Ваня Благоева
    26.01.2016 г. 19:46
    В Бг тепърва навлизат и са все още скъпи, освен ако не са ръчно изработени. В забързаното ежедневие, е трудно да избягам съвсем от пластмасовите играчки, особено како рабоя от сутрин до вечер. Виж ако има кой да изкарва пари достатъчно и да си гледам детето по цял ден, тогава ще му избирам филмчетата, песничките, ще си правим играчките и прочие... но докато го гледа друг и е на конвейра... успех с борбата. Може да го запиша на частна детска градина тип монтесори, кооператив и т.н. като вкъщи просто да дублирам средата от естествени материали, но и затова се искат повече финанси. Не говоря за материално и времево обезпечените майки, които по-цял ден си влачат децата в мола. Говоря за майките, които искат, но нямат времевата и/или финансовата възможност за децата си.:N
  • Дилмана Гюрова
    26.01.2016 г. 12:21
    А така - и къде отива всичката тая пластмаса - 6 хиляди тона?! Малко късно, но все пак добре са се ориентирали от лего. На децата много по-добре им действа да играят с естествени материали, а за природата няма смисъл да споменавам... Затова отдавна съм спрялада купувам пластмасови боклуци на мойте мили внуци. :D

Коментари:

Спомоществуватели на Портал 12: