Подкрепям Портал 12!
Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции!
Виж повече
В Стара Загора група родители осъзнават нуждата от подходяща учебна среда за децата си и се опитват да създадат валдорфско училище, където децата ще могат едновременно да се чувстват свободни и да учат по най-добрия начин – чрез преживяване.Миналото лято малката група родители започва възстановяването на къща в село Хрищени, която да превърнат във валдорфско училище. Без никаква външна помощ, само с дарения от родители, вложен личен труд и базарите, които правят, групата успява само за 6 месеца да преобрази мястото. Точно преди цялостното завършване на ремонтите става ясно, че къщата е продадена и училището остава отново без дом.
На страницата си родителите, подели инициативата за създаване на училището, пишат:
“Въпросът „Защо се случва, това...?”, намери най-хубавия отговор. Сега в продажбата виждаме възможността да бъдат внесени нови сили в работата за създаване на валдорфско училище в Стара Загора - силите на общността, която ще изгради училището заедно. Всичко, което направихме до момента, беше едно упражнение за това което предстои.”
Портал 12 потърси Наталия Дончева, един от двигателите в създаването на училището, за да ни разкаже както за изминатия път, така и за това как продължават от тук нататък.
Наталия ни разказва, че всички валдорфски инициативи стартират като самодейност на родители. Много е важно при развитието на една Валдорфска инициатива да се създаде общност между тези родители, поддръжниците на идеята и учителите, които имат желание да бъдат първите в това училище или детска градина. Всъщност може би най-голямата трудност, която се среща, е създаването на самата общност от хора, които могат да изпълнят една морална идея с ентусиазъм и да я превърнат в дело, обобщава тя.
“Съвременното общество учи хората да бъдат потребители и да очакват един готов продукт, за това и повечето родители търсят услуга, която вече да съществува и да могат веднага да я ползват, но за да се случи това, пионерите във всяка една идея отделят лично усилие, лично време и пропиват идеята с любов. Повечето хора се плашат, когато им кажем: ние регистрирахме НПО и искаме да създадем училище. Представят си всичко, през което трябва да се мине, за да се стигне до осъществяване на идеята, и това ги демотивира, а всъщност, ако всеки от общността даде по нещо мъничко от себе си, от свободното си време, от това което може и е научил да прави добре, всичко може да стане много по-бързо и с по-малко индивидуални усилия.“
Наталия ни разказва, че е много трудно да убедиш и местната власт в ползите от съществуването на едно такова училище.Те са търсили помощ от общината, заместник кмет и омбудсман, но за съжаление не са получили съдействие за осъществяването на идеята в град Стара Загора.
Родителите, които работят в момента за създаване на валдорфско училище, се надяват да намерят нов подходящ имот на село край града, за да бъде както най-лесно достъпно, така и в синхрон със самата педагогика и начина на преподаване.
„Искаме децата да общуват с природата, да имат много място да тичат, да се катерят, да чуват песента на птиците докато играят, вместо трафика по улиците на града. В момента се правят много детски площадки, но те са много стерилни. В тях може да се играе само по начин, който предварително е заложен и точно определен: може да се копае само в пясъчника и то на точно определена дълбочина, да се катери само на стената за катерене и то по предвидения и обозначен начин, т.е. предоставя се на децата едни начин на игра, който идва от външните обстоятелства, с които децата трябва да се съобразяват, вместо да използват въображението си и да изхождат от него в това, което предприемат.
... Докато двора… всъщност най-естественото, евтиното и най-обикновеното нещо, най-близко до природата, е най-дефицитно в момента. Там децата може да изкопаят дупка, ако искат да си засеят нещо или да я напълнят с вода, да направят вада, в която да пуснат вода и така да си направят река, по реката да формират острови или да строят мостчета и на следващия ден да продължат да надграждат играта, като така виждат смисъла в това, което правят. Това не може да се случи никъде в града.“
В изкуствено подредената и „чиста“ среда се спира развитието на сетивата, тъй като децата имат достъп само до изкуствени материи. Всички съоръжения по детските площадки са неестествено създадени и обезопасени, така че децата губят чувството си за самосъхранение. Целта на образованието сред природата е детето да се научи да преценява рисковете, които поема, да развива чувство за равновесие, да може да се ориентира и да взема подходящи решения за себе си, да развива въображението си,и не на последно място, да изпита благоговение към природата, обяснява ни важността на връзката на детето с естествената среда Наталия Дончева.
„Когато са в природата, децата откриват по нещо ново всеки ден и учат по най-естествения начин - чрез преживяване. Могат да обърнат всеки камък и да видят кой живее отдолу или кой спи там през зимата. Могат да засеят житни зрънца и да оберат житото на есен, сами да смелят зърното, да замесят и опекат хляб, както се прави във валдорфските училища на есенния фестивал. Могат да наблюдават и пипнат всякакви буболечки. Могат да тичат под дъжда и да цапат в локви. Всичко това им позволява сами да изучават света и сами да изградят понятията си, а не да ги получават наготово от нас възрастните или от телевизията например“.
В селата около Стара Загора несъмнено има изоставени училища, детски градини и големи частни имоти, които могат да бъдат предоставени за реализиране на тази прекрасна идея, чрез която в някое българско село ще прозвучи отново детски смях. Портал12 призовава кметове на села в близост до Стара Загора, както и хора с подходящи имоти, да подкрепят реализирането на Валдорфското училище, което несъмнено ще бъде от полза както и на местната общност, така и на обществото ни като цяло.
Тук може да видите как 5 човека с много любов са превърнали едно място от къща в лошо състояние, в едно прекрасно училище: проект за валдорфско училище
Ще се радваме на Вашата отзивчивост да помогнете.
За контакти: 0888130739, 042622441
E-mail: new_waldorf_sz@yahoo.com
Галина
Наталия Дончева
Галина
Neli Gosheva
Наталия Дончева