Подкрепям Портал 12!
Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции!
Виж повече
Една от най-забележителните драматургии на световната театрална сцена е пиесата Синята Птица (L'Oiseau Bleu, 1909) на Морис Метерлинк. Тази седмица в Народния театър Иван Вазов, Мариус Куркински върна на сцената тази забележителна пиеса, която пресъздадена днес, носи специално послание към българите и времето, в което живеем."Избрал съм тази пиеса, най-вече заради времето, в което живеем и заради това в какво превръщаме нашата Планета и взаимотношенията си, които с всяка изминала секунда стават все по-непонусими и по-нетърпими. Много хора страдат в момента заради политически игри и заради икономически интереси. Много хора умират в момента и избрах да посегна към темата за Надеждата", заяви Мариус Куркински преди минути в интервю за БНР.
Според Мариус Куркински противостоенето на всички негативни събития и емоции, които се случват в ежедневието ни трябва да тръгне от една вътрешна сила във всеки човек, чрез отношението му към другия, ближните и обществото като цяло.
"Всъщност в тази пиеса е описано абсолютно всяко едно пространство в душата на човек. Това е душевно пътешествие на едно дете, невинно дете. На Бъдни вечер се развива действието, преди Рождество Христово,...вътре в себе си, то посещава спомените си, посещава ужаса на смъртта, посещава греховете на ужаса, посещава постепенно Градините на Щастието, които са земните човешки щастия, но които лесно се превръщат в нещастия...., след това вече посещава и Градините на Радостите, докато се издигне до висотата на майчината си обич и тази на неродените деца", обяснява режисьорът.
Завръщането на невинността при обикновените хора и във възрастните е едно от най-важните предизвикателства пред съвременното общество, според Куркински. "Аз съм обаче песимист, тъй като обществото е много грешно, то служи на дявола, но борбата продължава...", добавя артистът.
"Смятам, че вярващите хора не са паднали духоми, и че надеждата за преминаване от човешкото към по-търпимо пространство - вътрешно общо и взаимно, не е умряла. Аз виждам в най-обикновените хора, които са на земята, не са "управляващи", не са в "елит", не са в "публичното пространство"..., тези които създават своите малки общества - семейства, приятелски кръгове, които съхраняват някакви сили за живот, това са най-обикновените хора. В тях ми е надеждата..! Във възпитанието им към децата им", отбелязва Куркински.
"Трябват общи усилия, трябва обща борба! Ние днес сме в гордост и в суета много...(следва мълчание)", допълни след Премиерата на Синята птица, Мариус Куркински.
Морис Метерлинк е един от най-забележителните философи и мистици на Европа. В своята книга "Съкровището на смирените", той говори за силата на мълчанието и съзерцанието. Едни от най-забележителните му творби са "Животът на пчелите" (която той написва след 10 годишно съзерцаване на пчелни кошери), както и Разумът на цветята - все книги, носещи дълбоки познания, съдържащи много закодирани послания, които валидни и особено в днешно време.
През 1911 г. Морис Метерлинк получава Нобелова награда за литература, а през 1914 г. Римокатолическата църква включва всички негови произведения в Индекса на забранените книги.
Веселка Петрова
Adi Seikova