Хората и билките са най-голямото богатство на България, казваше приживе лечителят Димков. „Билките са живи същества като нас“. Слънчевият човек, както го наричаха всички, беше убеден, че най-сигурното лекарство е туризмът, а черните мисли, злобата и завистта, враждата съсипват душата и съкращават живота на човека. “Когато сте в планината, извикайте от все сърце, волно Ойларипиии…,” съветваше Димков. Така душата ви се отпуща, възражда. Тя ободрява духа. Планината прочиства душата…“
На 23 срещу 24 юни празнуваме Еньовден – един от най-почитаните летни празници, особено на село. Той бележи средата на лятото. Според поверието в този ден св. Еньо започва да кърпи кожухчето си, а Слънцето става по-рано от всякога, седи на небето по-дълго, къпе се в жива вода, докато се обърне на другата страна. По традиция момите, ергените и децата ходят да се търкалят в росата, за да са силни и радостни. Къпят се в реки и извори за здраве и щастие. Младежите палят огньове и ги прескачат, за да са силни и жизнени. Отколешна традиция е да се берат билки на Еньовден, които имат изключителна лечебна сила.
Врачки и баячки вият еньовденски китки и с тях лекуват болести. „За него Шекспир пише „Сън в лятна нощ”, а именно „Нощ срещу Еньовден”, казва пред Портал12 Боряна Баракова от Националния инициативен комитет „Петър Димков”, откъдето за 14-а поредна година организират поход по случай празника на билките.
„Това е най-силният ден в годината, неслучайно всички нации го отбелязват с древни ритуали. Сега всичко е избуяло, всичко ражда, космическите енергии са най-силни, билките – най-целебни, а структурата на росата става съвършена и може да лекува.
Неслучайно народът е казал „ден година храни“, добавя Баракова. Последователката на Петър Димков се надява, че тази космическа красота ще ни подсети да изпращаме положителни мисли към природата и към България. Казва още, че сега е моментът да визуализираме красиви неща, които искаме да се случат в живота ни. И да се молим, защото
Молитвата е единствената здрава връзка между човека и Бога
Важно е и как се молим. „Знаем молитвата „Отче наш“, но забравяме да прилагаме думите в нея – „да бъде твоята воля“, а в действителност се молим „да бъде моята воля“. Добре е да се обръщаме към Бог и да молим молбата ни да бъде според неговата воля. Да изпращаме потоци от положителна енергия, която идва от Космоса.
На 23 юни, неделя ще направим всеобща молитва с гостите от чужбина чрез езика на любовта, мира, единението и хармонията“, казва Баракова.
Според лечителя Петър Димков сутринта на празника, когато изгрява Слънцето, то „трепти“ и „играе“. Който види това, ще бъде здрав през годината. Точно по изгрев всеки може да се обърне с лице към него и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината. С култа към Слънцето е свързано и паленето на обредни огньове.
„Смята се, че на този ден, преди да „тръгне към зимата“, Слънцето се окъпва във водоизточниците и прави водата лековита. После се отърсва и росата, която пада от него, е с особена магическа сила. Затова е добре всеки да се умие преди изгрев в течаща вода или да се отъркаля за здраве в росата. До Еньовден властва мъжката сила, а след това настъпва женската енергия и денят започва да накланя към зимата.
„На този магичен ден билките са най-целебни, но малцина знаят, че след изгрева на Слънцето те губят лечебната си сила и не бива да ги берем. Добре е да се събират рано сутринта, преди да се е показало Слънцето“
, разказва Боряна Баракова и кани всички, които обичат планината, в местността Момина скала (на Витоша), където ще се възпроизведе уникална българска традиция. „Първо ще минем по любимия маршрут на лечителя Петър Димков – от Княжево през Златни мостове до Момина скала и любимата негова поляна. Ще минем през Белата вода. Казва се така, защото прави бели, понеже е много студена. Оттам до Момина скала сме маркирали пътеката с дървени табели с мисли на Петър Димков за природата. Ще играем хоро, при което ръцете са сключени, като дясната винаги е отгоре, а лявата – отдолу. Ще има арка, увита със 77 билки и половина. Според народните вярвания болестите по човека са 77 и половина. За 77 болести има цяр, а само за половин болест няма. Всъщност има, но нея я познават малко билкари“, казва народната мъдрост.
Празникът
Всеки е добре дошъл! Празникът започва с туристически поход на 23 юни, неделя, за да могат повече хора да се качат на Витоша. Сборен пункт за похода е 8 ч., сборен пункт кв. Княжево, последната спирка на трамвай 5 (градинката).
Ще приготвим и „мълчана вода“, която се налива предния ден от Боянския извор, тъй като в нея има сребърна нишка, и е изключително целебна. Наливаме я с молитва и я оставяме да престои една нощ с билки. И когато всички минават за здраве под арката, ние ги поръсваме с „мълчаната вода“ и им даваме пита. Посоката на минаване през арката е към града, за да може да се предаде хубава енергия на любов, здраве и творчество към града, към България и към целия свят.
Събитието е организирано от Националния комитет „Петър Димков” и „Природен парк Витоша”.