Подкрепям Портал 12!
Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции!
Виж повече
На 25, 26 и 27 март се проведе „Среща на Живите места“ в екоселище „Радост“, с. Горско Косово. На срещата се събраха хора, които живеят на село и се опитват да постигнат устойчивост извън града. Представители на Портал12, избрали живота на село, присъстваха на срещата.„Срещата на Живите места мина много добре! Събрахме се много хора с общи мечти и гледащи в една посока.“ – сподели за Портал12 впечатленията си Никола Куташки – част от общността на екоселище Радост.
На срещата участниците имаха възможност да споделят личните си истории за това как живеят на село, по какъв начин постигат устойчивост, имат ли достатъчно социални контакти, дали отглеждат реколта и дали кандидатстват за европейски субсидии. При някои социалната среда е проблем, защото наблизо няма семейства със сходни на техните интереси, а за други такъв проблем не съществува, тъй като много хора често ги посещават или живеят в село, където имат съмишленици. Някои от обитателите на живи места споделиха горчив опит с европейско финансиране, а други не са помисляли да опитват, тъй като според тях „устойчивост“ означава да не разчиташ на външни субсидии.
От разговорите по време на срещата стана ясно, че животът на село през топлите месеци е сравнително лесен и приятен, но през зимата може да бъде много сериозно предизвикателство и това спира много от желаещите да напуснат града. Според Жанет Орфану – основател на екоселище Радост, друго лично предизвикателство на всеки гражданин е леността, която е станала част от народопсихологията на българите. По думите й, гражданите търсят лесния достъп до чиста продукция, но много малко от тях са готови да стопанисват своя градинка за лично потребление, за което са нужни минимални усилия.
Още един фактор, който пречи на хората да живеят устойчиво, е трудността „да се различи глезотия от потребност“, посочи още Жанет Орфану. Това обаче според нея не означава, че след като сме осъзнали нуждата да напуснем града, трябва веднага да се разделим с всичко, с което сме свикнали досега. Важно е преходът от града към селото да се направи плавно, за да е успешен.
В разговор по време на Срещата се засегна тази особеност на поколението на индивидуалистите, че някои не са готови да заживеят в общност. Бе предложено да се започне с това – да заселим българските села и да си помагаме, да отглеждаме заедно децата си, да отглеждаме общи ниви и градини.
Важна тема, която се обсъди на събитието в екоселище „Радост“, бе размяната на стоки и услуги като част от устойчивия начин на живот. Необходимо е живите места често да обменят опит и полезна информация, да си помагат и да споделят помежду си благата, с които разполагат.
Ако и вие се стремите към по-спокоен и чист живот, далеч от градското замърсяване на всички нива – физическо, умствено, емоционално и енергийно, насърчаваме ви да направите първи стъпки за осъществяване на идеите и мечтите си. Едно събитие като „Среща на живите места“ може да ви даде знания, мотивация и вдъхновение.
„Мисля, че се случи нещо много важно и много полезно, нека всички разберат за него. И тези, които сега тръгват по пътя, нека да разберат, че не са сами. Дано успеем и да реализираме идеята за взаимопомощ между Живите места.“ – изрази надеждите си Никола Куташки след Срещата на живите места.
Антон
Антон
Никола Петров
Анна Поляна
Антон