Търси

Герион с кротко лице и ласкави думи говорел на всички, а след това убивал доверилите му се

Още по темата ...
Ехнатон

Ехнатон: На онзи който живее в Любовта, Тишината му е говореща, а присъствието му е освобождаващо

Виж повече
Елеазар Хараш

Елеазар Хараш: Страхът от Бога е самата Любов към Бога, самата преданост

Виж повече
едно Учение за една Любов

Учителя Беинса Дуно: Трябва да се проповядва едно Учение за една Любов

Виж повече
Елеазар Хараш

Елеазар Хараш: Трябва да знаете, че днес богомилите са отново тук

Виж повече
17.10.2024 г.
4097
Добавена от: Борислав Борисов
Подкрепям Портал 12! Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции! Виж повече
"Докато сте на земята, четете, какво са писали Данте и Милтон за небето, да имате някаква представа.
Данте е описал ада, а Милтон е описал изгубения рай. Данте е силен в описанието на ада."
Учителя Беинса Дуно

В историята на човечеството образът на Герион, митичното триглаво създание от древногръцката митология, е символ на многоликостта на злото, което се крие зад привидното спокойствие и лицемернен глас с имитация на доброжелателност. Герион е имал 3 копия в 3 десни ръце и 3 щита в 3 леви ръце, на 3-те си глави имал 3 шлема. 

В „Божествена комедия“ Данте описва Герион като крилато чудовище с опашка на скорпион и лице на честен човек. Авторът описва как духът му се е настанил на скалите между 7-мия и 8-мия кръг на Ада (олицетворяващи съответно насилието и измамата). Данте ни предупреждава, че истинската опасност не се крие в явното зло, а в прикритата измама на фалшивото добро, която разрушава съкровеното и подкопава основите на морала. В тези състояния на човешката слабост и лъжа, единствената защита е непрекъснатият стремеж към Истината и различаването:

„По-голямо е злото от злодея, що прикрито се крие под доброто лице“ (Inferno, XI).

В този контекст, Герион е не само митологичен образ, но и важно напомняне за нуждата от натрупване на мъдрост и вътрешното зрение, за да избегнем измамите на привидното. 

Маската на доброто: феномен на заблудата
Герион, в своята тройна форма, символизира противоречието между външната видимост и вътрешната същност. Ласкавите думи и кроткото лице са елементи на тази маска, която прикрива истинската природа на злото. В езотеричната философия този мотив се разглежда като част от илюзията в света и в междуличностните отношения, подчинявайки човека на измамни представи за Реалността.

Злото не винаги се явява като заплашително или грубо – то често е обвито в привидно благонамерение, което успокоява, привлича и в крайна сметка унищожава тези, които му се доверят.

В човешкия опит, предателството е едно от най-дълбоките страдания. Когато човек се довери на някого, той отваря своето Сърце и съзнание, допускайки другия до най-интимните кътчета на своята душа. Герион, като символ на предателя, показва как доверието може да бъде използвано като оръжие. Силата на злото не е в неговата бруталност, а в способността му да манипулира човешките слабости и стремежа към сигурност и взаимност. Тук може да се направи паралел със съвременната психология, където темата за "емоционалната манипулация" е все по-актуална.

Манипулаторите, подобно на Герион, използват доброжелателни думи и лъжлива близост, за да контролират и разрушават другите. Герион ни предупреждава за опасността от "отровеното доверие" – онова "доверие", което изглежда като отначало благо, но всъщност е лицемерно и води до пагубен край.

Символизмът на трите лица: раздвоението на същността
Един от най-забележителните аспекти на Герион е неговата тройна форма. Трите глави могат да бъдат интерпретирани като символ на многоликостта на злото, което приема различни образи, за да измами и унищожи. В езотеричен контекст това е алюзия за раздвоението на същността на човека и света – проявлението на злото не е еднозначно, то може да се представя като добро, зло или неутрално, в зависимост от ситуацията. Тук дори е посегнато на съкровеността на божествените троични принципи и съзидателната сила на числото 3.

От философска гледна точка, този мотив на проява на злото може да бъде разширен и към идеята за "множествените Азове" на човека. Всеки от нас притежава различни лица – социално, личностно, дълбоко вътрешно – и често те влизат в конфликт. Герион като архетип на предателството ни напомня, че понякога собствените ни лица могат да ни предадат, да ни доведат до илюзии за това кои сме всъщност.

В езотеричните традиции съществува стремеж към "пробуждане" – процес, чрез който човек се освобождава от илюзиите и вижда Реалността такава, каквато е. Преодоляването на Герион, образно казано, изисква развиване на дълбока интуиция и мъдрост, които да позволят на човека да различава Истината от илюзията. Ласкавите думи и кроткото лице могат да бъдат силно примамливи, но тези, които са тръгнали по пътя на себепознанието и духовното извисяване, трябва да се научат да виждат отвъд тях, което означава да имат будност, а по-късно и различаване.

Един от ключовите аспекти на езотеричното Учение е именно развиването на  "Третото око" и следващите по-високи степени над него, където се вижда отвъд формата и се възприема истинската Същност на нещата. Това е Окото на Духа, в което няма раздвоение. Тук се решава въпросът за разпознаването на злото, когато то носи маската на доброто. Отговорът се крие в способността на индивида да се свърже със своята вътрешна Истина и да се научи да чете символите и скритото (стаеното), което стои зад думите и действията.


 

Препоръчани книги:

Борислав Борисов
Борислав Борисов
Борислав Борисов е автор на текстови материали, видео репортажи и интервюта в Портал12. Работи в сферата на медиите от 2004-а година. Създател на едни от първите големи новинарски онлайн платформи в България, сега собственост на водещи медийни групи.

Роден в Търговище, завършил престижната Езикова гимназия в Ловеч, учил Аграрна икономика в Свищов, работил в редица страни на запад и у нас, главно в сферата на агробизнеса, медиите и сигурността ( анализатор в B2 Security - продоволствена сигурност, противодействие трафика на хора, регионално развитие и политики на Балканите, антитероризъм), основател на Асоциация на българските села.

Борислав Борисов е последовател на духовните и езотерични учения от 19-и век, като сред любимите му автори са Морис Метерлинк, Рудолф Щайнер, Райнер Мария Рилке и др.  Отдаден на изучаването и въвеждането в потънкостите в Учението на Учителя Беинса Дуно (Петър Дънов), както и на школите на Брат Михаил - Омраам (Михаил Иванов) и Елеазар Хараш.

Изследовател на алтернативните методи в психологията, парапсихологията и квантовата медицина.  За контакти: borislav@portal12.bg 

Свързани публикации

Ал Халладж: Щастието е религия на заспиването. Всеки, който има такава цел, той вече е в провал
03.09.2024 г.
2148

Ал Халладж: Щастието е религия на заспиването. Ако Христос беше щастлив човек, на Голгота той щеше да се провали

Щастието е любов към себе си, а не любов към Бога и само злото може да просветли щастливия човек, т.е. тази погрешна любов към себе си. Щастието урежда заспиването на човека, а злото урежда събуждането. Разбира се, на злото му е много трудно, има привързани хора към щастието
Виж повече
Елеазар Хараш
13.08.2024 г.
7423

Елеазар Хараш: Трябва да знаете, че днес богомилите са отново тук

Истината винаги носи напрежение и опасност и тези, които не са готови за нея, трябва да се знае, че тя носи за тях смърт. Истината е смърт за всичко нечисто. Богомилите били движещите сили тогава на духовния прогрес на България. За изоставащите, за нечистите, духовният прогрес е едно зло.
Виж повече
Любовта
19.08.2024 г.
1882

Елеазар Хараш: Няма как Любовта да е без Истина, и няма как Истината да е без Любов (ИНТЕРВЮ)

вореца предшества творението - Абсолюта предшества Бога, Твореца. Той е отвъд всичко, Абсолютът е бил във Върховното Нищо, което е Върховната Мистерия, Абсолютно Тя е Абсолютно Непознаваема! Ние сме родени от Мистерия, която е Абсолютно неродена.
Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете

Спомоществуватели на Портал 12: