Подкрепям Портал 12!
Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции!
Виж повече
Храмът в Карнак е създаден, за да се приведе в съответствие със зимното слънцестоене. По време на това астрономическо явление слънцето изгрява по главната ос на храма на Карнак между двата пилона, като постепенно осветява светилището на Амон Ра. Карнак не е просто храм, а цял комплекс от свещени сгради, които отразяват хилядолетна история, култ и архитектурно съвършенство. Строителството на Карнак започва около 2000 г. пр.н.е., по време на Средното царство, и продължава повече от две хилядолетия. Множество фараони от различни династии са допринасяли за разширяването и обновяването му, добавяйки нови структури, релефи и символи. Най-голямото развитие храмът достига през Новото царство, когато Тива се утвърждава като политически и религиозен център на Египет. Централно място в Карнак заема Голямата хипостилна зала – огромно пространство, подкрепено от 134 масивни колони, които създават усещане за свещена гора от камък.
Една от най-забележителните черти на Карнак е неговата връзка с космоса. Древните египтяни са проектирали комплекса с изключителна прецизност, като са го ориентирали според движенията на слънцето и звездите. По време на зимното слънцестоене, например, изгревът на слънцето се подравнява точно с оста на храма.
В своята книга "Египетска мАгия", Кристиян Жак казва:
"Богът на магията, Хека, е творение на светлината. В този смисъл изглежда неуместно да се говори за „черна“ и „бяла“ магия. В действителност има само една магия: тази на Слънцето, Носителя на Светлината."
Ехнатон казва:
Колкото по-високо се издига слънцето, толкова по-малко сянка хвърля то. По същия начин колкото по-голямо е Доброто, толкова по-малка похвала търси то. Обаче наградата му в почести не може да се избегне.
Нима Слънцето не втвърдява глината? И нима То не размеква восъка? Както едно Слънце огрява и двете неща, така и един Дух е повелил противоположностите.
Както бурята и гръмотевиците не влияят на Слънцето и на звездите, а изливат яростта си върху камъните и дърветата в ниското, така и обидите не докосват Душата на великия човек, а се завръщат при онзи, който ги е отправил.
Нефертити и Ехнатон (Аменхотеп IV):
Бъди като слънцето и звездите, които излъчват живототворящата есенция. Дарявай живот, без да искаш нищо в замяна. За да станеш Слънце, дишай дълбоко и ритмично и като Ра ще бъдеш ти.
Елеазар Хараш казва:
Ако си допуснал любов към материалните неща, ти винаги ще блуждаеш в заблуждения. Можеш да смениш едно заблуждение с друго, но то е все заблуждение. Ако си допуснал Любов към Бога, ще бъдеш въвлечен в Божественост, така казва Тот. И после казва: Там, където се събират боговете, там са мистериите. Знаете, преди е имало много храмове на мистериите. Имало е събрания, хора-богове, същества-богове и невидимо присъствие на богове. След време ще говорим за такива събирания на мистериите, за мистични школи, включително и за школата на Ехнатон. Оттам са произлезли есеите и там негова ученичка е била Дева Мария, но друг път ще говорим по тези неща. Това е школа, която е произвела 300 безсмъртни и още малко е имало, но около 300 са постигнали безсмъртие в тази школа. Но Ехнатон е особено същество, не случайно намразен даже от жреците. Когато той се е явил в Египет, казал: Няма нужда от храмове, няма нужда от жреци. Бог е вътре в човека, Нетерът е вътре, търсете го навътре. – И оттам почти са му заличили тайните слова, искали са да го изтрият, но все пак не са могли, тъй като той е проповядвал само за Слънчевия Бог и че всеки сам трябва да намери Слънцето в себе си.
По време на управлението на Ехнатон, храмът Карнак преживява значителни промени, свързани с радикалната религиозна реформа на фараона. В началото на своето царуване той добавя нови постройки в комплекса, посветени на Атон – божеството на слънчевия диск, което става център на неговото Учение за Единството. Тези структури, изградени от сравнително малки блокове, наречени "талатати", са били символ на промяната и новия култ, който отхвърля традиционните богове и множество стари богове. С напредването на реформата Ехнатон нарежда заличаването на името и изображенията на Амон-Ра от Карнак, опитвайки се да премахне влиянието на старите вярвания, които вече не били актуални в контекста на новото Слънчево Учение на Единството.
Ехнатон е фараонът, който се осмелява да разруши ограниченията на старите религиозни системи и да прокара идеята за единен бог – Атон, слънчевия диск, като универсален източник на живот и светлина, зад който е скритият Всемогъщ Творец и Извор на живот. Той вижда в многобожието на старите египетски традиции причина за разделението в обществото и корупцията на жреческия елит, който използва сложните ритуали и култове, за да концентрира власт и богатство. Ехнатон предлага революционно Учение за Единството, което премахва тези излишни посредници между човека и божественото, фокусирайки се върху личната връзка с Висшата Сила. Неговата реформа не е просто религиозна, а духовна и социална революция, целяща възраждането на истинските принципи и ценности свързани със светлината, истината и хармонията
За Ехнатон зимното слънцестоене е било свещен момент, символизиращ възраждането на светлината и силата на Атон – слънчевия диск. В този ден слънцето достига най-ниската си точка, след което започва новият си цикъл, олицетворявайки безкрайния кръговрат на живота. Храмовете му са ориентирани така, че да улавят първите лъчи на слънцето в този момент, отразявайки Единството на небесното и земното.