Търси

Будителите и Българската кауза на Забравените (ВИДЕО)

01.11.2019 г.
4290
Добавена от: Таня Борисова
Подкрепям Портал 12! Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции! Виж повече
Будители - кои са будителите, които почитаме? Днес ще чуете и прочетете много по темата за будителите. Тези от миналото ще бъдат отбелязани по име, а за тези от днес - ще протече отново дискусията има ли ги или ги няма.  Така отново във фактите, дискусиите ще пропуснем възможността да се докоснем до същността на будителите като дух и като действие, за да може ясно да определим, какво означава да Будиш и да си Будител.

За част от тези будители, които знаем по име, които са важни за нашето духовно здраве, знаем с по едно две изречения, но не познаваме като дух и действие ще говорим днес в Деня на Народните будители. Споделеното ще ви даде отговор, кои са будителите и има ли днес такива.

Пенчо Семов - Един от най-големите индустриалци, един от най-големите дарители в нашата история.Пенчо Семов цял живот е строил сиропиталища, болници и старчески домове. Уговорил е Чърчил да не бонбандира Габрово, а с 300 000 златни лева откупува Южна България в Ньой. Пенчо Семов не е роб на капитала, а богатството не е самоцел. Парите са само средство да бъде полезен на града си и на България. Голям размах, но една показателна негова инициатива искаме да отбележим днес, когато хазартът е любим бизнес на много от “успелите” мъже - откупува казино “Бузлуджа” и го превръща в сграда на женското дружество “ Майчина грижа”

Пеньо Бомбето - строителят, без който паметникът на вр. Шипка нямаше да го има днес. Всички сте били на връх Шипка, но този паметник нямаше да го има, ако не беше Пенчо Бомбето. След като строежът спира поради липса на пари и тежка зима, този човек с малка група сподвижници започват да мъкнат камъни, зимно време на Шипка, за да може да продължи строежа. Какво се случва? Забравят го. Той дори не е поканен на откриването. 

Георги Раковски - Личност, която владее 7 езика, 3 от които древни.Древните са персийски, арабски и санскрит. В годините, когато живее, това е единственият българин, който знае санскрит. Той е първият европеец, който превежда Панча Тантра - Свещената книга на индийците, директно от санскрит. В Индия знаят този факт и там има 12 училища с името Георги Раковски. Неговата дейност отива много по-далеч и той  започва да се занимава с това, колко древен е българският език, за който той казва, че е сходен с арамейския и със санскрит. Това се опитва да докаже и в своите изследвания. Той дава и българският код, който ни съхранява като народ и до днес - бяло, зелено, червено - българското знаме. Подрежда цветовете в тази комбинация - т.нар цветове на саламандъра, като най-силната защитна комбинация и казва: Ето това ще пази България.

Петър Берон - Това което всички знаем за Петър Берон е написването на Рибния буквар. Петър Берон обаче е още една енциклопедична личност, която владее 7 езика и работи с голям размах. Учил е в областите визика, химия, геология, философия, метериология. Завършва медицина в Хайделберг, Германия. Живее в Париж, Лондон, Виена, Рим, Прага. Най-дълго обаче пребивава в Париж, защото е първият българин докторант в Сорбоната. Смятали са го за гениален и му предлагат френска благородническа титла и както и името Пиер Берон. Той отказва. Дават му огромна за времето заплата, а той живее на един таван, който капе като вали дъжд, за да събира пари за химическа лаборатория и всичките негови 25 тома литература, публикувана в Сорбоната, той изпраща в България и слага началото на Девическите училища у нас. Същият Петър Берон, създава Панепистемия - всенаука, която да обедини познанията по физика, химия, биология и т.н. и го прави. До ден днешен в Сорбоната се пазят със златни букви съчиненията на Петър Берон. животът му завършва много трагично, отивайки в Крайова за своето завещание. В него той написва, че всичките си пари разделя на една малка част за  общината в Котел и всички останали за създаването на мъжка гимназия в Одеса. На другия ден го намират удушен в квартирата му.

Списъкът е дълъг, но делата и размахът показва, какво означава да си Будител и кой може да се нарече Будител днес - пълно себеотрицание, работа за народа и за духовното му повдигане до пълно изтощение - с една дума саможертва в името на Духа.

Честит празник на Будителите!.

 
 
Таня Борисова
Таня Борисова
Таня Борисова е създател на сайта Портал12. Има дългогодишна практика като журналист и мениджър на медийна група в периода 2007-2016. Работи активно по утвърждаването на Портал12 като алтернативна медия с изконни принципи, ценности и цели за себепознание и чисто духовно развитие.

За запитвания и предложения за заснемане на интервюта с личности, отразяване на семинари, лекции и събития в сферата на себепоизнанието, здравето и духовното развитие, можете да пишете на: tanya@bgmedia.bg 
Дамян Попхристов
Проф.Дамян Попхристов

“Богомилското учение е най-голямото духовно богатство на българите, но не го познаваме, а то е от световно значение”


Проф.Дамян Попхристов е един от най-сериозните изследователи и възкресители на богомилското учение в нашето съвремие. Основател на „Български център Просветление” - организация, която работи за популяризирането на истините за нашите предци и изконните български духовни ценности, за ролята и мястото на българите в социалните, културните и духовните процеси в Европа от древността до днес.

Дейността на центъра се осъществява чрез срещи-разговори, лекции, публикации, пътуващи семинари в България и чужбина, посещения на български училища и центрове из цяла Европа, както и чрез контакти с научни и културни институции, университети и фондации по цял свят.

Проф.Дамян Попхристов e автор на една от най-интересните книги за богомилите издавана в България - “За Богомилите - от уста на ухо”. Тя е плод на многогодишните му изследвания върху Богомилското учение - уникално българско духовно наследство.Използван е богат доказателствен материал от български и чужди източници (апокрифни писания и евангелия, богомилски легенди, хроники, документи на инквизицията и на Ватикана, както и езотерична и окултна информация на автора).

Проследява зараждането на богомилското учение, философията му, източниците, връзката му с други езотерични и дуалистични учения от епохата, близостта и различието му с официалната християнска доктрина, теорията за кармата и прераждането, като акцентът е върху езотеричната същност на учението.

 

“Как ние българите можем да изпълним мисията на богомилите? Като отворим сърцата си и се вслушаме внимателно с много доверие във вътрешния си глас - там е "записан" кода и оттам нищо е в състояние да го изтрие.”


Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете

Спомоществуватели на Портал 12: