Търси

Академик Антон Дончев стана Доктор хонорис кауза на ВУАРР Пловдив

09.06.2016 г.
3664
Подкрепям Портал 12! Портал 12 е алтернативна медия. Подкрепете ни за повече материали, видео и лекции! Виж повече
За принос към националната и световна литература и култура писателят Антон Дончев бе удостоен с почетното звание Доктор хонорис кауза на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите /ВУАРР/ в Пловдив. Отличието му бе връчено от ректора на висшето училище по време на среща с автора на най-издавания роман след "Под игото" - "Време разделно". Това съобщиха от пресцентъра на ВУАРР.

Заедно със символите на отличието, авторът получи и копие на медна монета, сечена от Георги Първи Тертер (емисия 1284 - 1285 г.). Рядката находка е от 23 монети и е открита в района на Търново, от където тръгва и идеята на автора за най-новия му роман "Сянката на Александър Македонски".

По време на срещата, разсъждавайки за трагедията на днешното време Антон Дончев е говорил за липсата на всеобща етика и общи понятия за добро и зло, за липсата на състрадание, за мярката. "Ние си мерим доброто и злото с педи, нямаме мярка. Сложихме парите за мярка и резултата го виждате. На какво се надяваме като нямаме общ език", попитал реторично той и добавил, че "ценностите на баща му и баба му Сребра по нищо не отстъпват на днешните европейски постулати". 

Писателят гостува на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив по време на фестивала "Пловдив чете".
Акад.Антон Дончев
Акад.Антон Дончев

Антон Дончев има огромен принос към националната и световна литература. Той е съвременен български писател, който създава  исторически епоси. В тях на фона на историческите процеси и тенденции разкрива силата на българския национален дух.

Писател мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното. Първият му роман „Сказание за времето на Самуила“ е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си „Време разделно“, който е преведен на 30 езика с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.
 

„Всички книги, които съм написал, са изпети“



казва човекът, който търси светлина за хората и за когото историческите извори са най-достоверният път за преоткриване на далечното минало.

Стилът на работа на Антон Дончев  е особен: само за 41 дни написва „Време разделно“, но работи 4 години над „Трите живота на Кракра“ в Бачковския манастир, където живее като монах, и 23 години посвещава на  „Сказанието за Аспарух“.
 
Роден е на 14 септември 1930 г. в Бургас. Завършва гимназия в Търново през 1948 г. и право в Софийския университет през 1953 г. Отказва се от престижния пост на великотърновски съдия и се заема с писане. Антон Дончев е академик на Българска Академия на Науките. Удостоен е с множество награди и ордени от цялата страна. Един от първите лауреати на новоучредената награда от Народния театър за духовен принос на името на Иван Вазов.Притежава званието доктор хонорис кауза на СВУБИТ  и на ВУАРР Пловдив. Роден е на 14 септември 1930 г. в Бургас. Завършва гимназия в Търново през 1948 г. и право в Софийския университет през 1953 г. Отказва се от престижния пост на великотърновски съдия и се заема с писане. 

 

“Всеки трябва малко да остане сам със себе си и съвършено честно да си признае какво става с него, към какво се стреми, какво иска всъщност да направи и какво от това, което иска да направи, действително има стойност. Нужна е една беседа със себе си за установяване на твоите собствените ценности и за признанието, че част от ценностите ти са резултат на признанието на чужди ценности, които ти си приел, без да се замисляш за какво става дума!”





 

“Днес ние попадаме в едно време, което е едновременно благословия и проклятие. Това е времето на промяна.”

Свързани публикации

Антон Дончев © 2016 снимка : Портал12
13.04.2016 г.
8045
4

Акад.Антон Дончев: Живеем в паралелни времена под знака на Армагедон! (ВИДЕО)

Какво става с нашия Свят днес? Как се променя усещането ни за Вярата в безсмъртието на човешката Душа? В какво време живеем? Какви са предизвикателствата пред българите днес?
Виж повече
Коментари 0

Коментари:

Спонсори на Портал 12