Спас Мавров: Еднажден е нулевият ден в древния български Слънчев календар на Тангризма (ИНТЕРВЮ)
Еднажден е бил нулевият ден в древния български Слънчев календар на Тангризма. Той не се е броил в календарните дни, затова се е наричал още Нулев ден. В този ден е ставала годишната астрономична компенсация, която е имала съществено значение за колобрите - астрономи, но не и за населението
Тази вечер на 21 декември настъпва един от най-важните моменти от годината. Тази нощ е Бременна и ако искрено си ги пожелаете то те действително ще ви се случат.
Зимното слънцестоене отключва периода за пробуждане на Вътрешното слънце
Модерната ни култура днес ни учи точно на обратното - празниците са време за веселие, алкохол, светлини, пазаруване, претоварване, прекалено харчене, нездравословна храна и това все повече ни отдалечава от това, което може да постигнем тези дни с нашето развитие и да се подготвим за Новата година.
Днес, 20 декември – Игнажден, е ден с особено значение в българският празничен календар. Предците ни са смятали, че от 20 декември започва Нова година и са вярвали, че този ден е изпълнен с магическа сила, следели са всички символи и знаци и са извършвали ритуали, а Еднажден, който е в деня на зимното слънцестоене 21-ви срещу 22-ри декември подобно на Порталите 11.11 и 12.12, е денят на зануляване. Кое е специфичното за тези дни и как можем да ги отпразнуваме в пълнота?